Jak duża jest Alaska?

Alaska to największy stan Stanów Zjednoczonych, który nie ma w swojej dominacji żadnych rywali. Teksas – drugi największy stan Ameryki – jest aż dwukrotnie mniejszy od naszego stanu. Robi wrażenie?

rozmiar Alaski i USA

Dla tych, którzy nie przekonali się jeszcze na własnej skórze o amerykańskich dystansach, znajdziemy także odniesienia do naszego europejskiego ogródka. Na jego tle Alaska również robi imponujące wrażenie. 49-ty stan USA jest ponad pięciokrotnie większy od Polski; czterokrotnie większy od Niemiec i prawie trzykrotnie większy od Francji czy Hiszpanii. Podsumowując – Alaska to prawdziwy, masywny potwór

Nie o sam rozmiar jednak chodzi. Zdecydowana większość Alaski wciąż pozostaje właściwie niedostępna dla ludzi. Wpływa na to ukształtowanie terenu naszego stanu, który dekoruje aż trzydzieści różnych pasm górskich. Dodajmy do tego ponad sto tysięcy lodowców, kilka milionów jezior i tysiące rzek i przekonamy się, że Alaska to wciąż, przede wszystkim, dzika kraina.

Ze względu na ukształtowanie terenu, a także wymagające warunki atmosferyczne w dużej części Alaski, w naszym stanie ilość dróg lądowych jest bardzo ograniczona. Aż 90% obszaru Alaski nie jest w żaden sposób dostępne drogą samochodową. Oznacza to, że w całym stanie zbudowanych jest niecałe 20 tysięcy kilometrów utwardzonych dróg, czyli mniej więcej tyle, co w samym województwie dolnośląskim.

Rozmiar Alaski znak zakaz wjazdu Alaska

Pomimo tego, że jest ich tak mało, nie dajcie się zwieść – w ciągu jednej wycieczki na Alaskę nie będziecie w stanie ich wszystkich zjechać.

Jeżeli marzą Wam się mniej znane lokalizacje na mapie Alaski, takie jak na przykład Parki Narodowe Katmai, Lake Clark i Gates of the Arctic czy planujecie wizytę na wyspach aleuckich lub na dalekiej północy Alaski, będziecie musieli skorzystać z wewnętrznych przelotów samolotami. Do niektórych miejsc dolecicie regularnymi rejsami przy użyciu lini lotniczych Alaska Airlines czy Ravn Alaska, aby dotrzeć do innych będziecie musieli skorzystać z usługi Air Taxi, czyli małych samolotów służących tu za taksówki powietrzne.

A jak dotrzeć na Alaskę?

Oprócz tego, że Alaska jest wielka, jest także dość odległa, szczególnie dla mieszkańców Europy.

Wraz z intensywnym rozwojem branży lotniczej, podróż na Alaskę nie jest już jednak dziś tak trudna jak jeszcze dwie dekady temu – szczególnie w okresie wakacyjnym. Bezpośrednio do Anchorage na Alasce dolecicie dziś z niemieckiego Frankfurtu (liniami Condor) lub islandzkiego Reykjaviku (liniami Icelandair). To najprostszy sposób na przelot z Polski na Alaskę, który trwa około 10-11 godzin.

Istnieją oczywiście liczne możliwości dodatkowych przesiadek w Stanach Zjednoczonych. Przy kupowaniu tego typu biletów lotniczych weźcie jednak pod uwagę, że kontrola celna pasażerów po przylocie na dużych lotniskach w Seattle, Los Angeles czy San Francisco potrafią trwać nawet kilka godzin (choć oczywiście nie musi tak być, wiele zależy od godziny przylotu, pory dnia i szczęścia). Jeżeli musicie lecieć na Alaskę z przesiadką, koniecznie weźcie to pod uwagę.

Osobiście wszystkim moim gościom polecam bezpośrednie loty na Alaskę z Frankfurtu lub Islandii. Zaoszczędzi Wam to nerwów, kłopotów i mnóstwo czasu, choć może kosztować nieco więcej. Wybór należy do Was.

Rozmiar Alaski

Jesteśmy na Alasce!

No dobrze, jesteście już na miejscu. 

Jako organizator wycieczek do USA jestem przyzwyczajony do jazdy długodystansowej i sprawia mi to często dużą bardzo przyjemność, szczególnie w pięknych okolicznościach przyrody (a tych u nas nie brakuje).

Dystanse na Alasce potrafią być jednak brutalne. Podróż do znajdującego się na mapie „tylko trochę” na północ Fairbanks zajmuje jakieś 7 godzin nieprzerwanej jazdy samochodem.

Jeśli Fairbanks nie jest jednak Twoim ostatecznym celem i ciągnie Cię jeszcze bardziej na północ to zawsze można wybrać się do pachnącego naftą Prudhoe Bay. Ze względu na kiepski stan drogi Dalton Highway prowadzącej na północ z Fairbanks na pokonanie tego odcinka należy przeznaczyć przynajmniej kilka dni w jedną stronę.

Jeżeli planujecie zwiedzanie Alaski kamperem to należy wziąć pod uwagę, że pojazdy te poruszają się znacznie wolniej niż tradycyjne samochody. Odczujecie to przede wszystkim na wniesieniach, których oczywiście na Alasce nie brakuje. Kampery mają oczywiście wiele zalet, ale także liczne wady – wypożyczalnie kamperów na Alasce nie wyrażają zgody na przejazd sezonowymi drogami szutrowymi, które są zawsze bardzo fajnym doświadczeniem.

Przykładowe dystanse na Alasce:

W USA dystans samochodowy często mierzy się godzinami i ja również trzymam się tej wersji w przypadku Alaski.

Należy wziąć pod uwagę, że wszystkie remonty dróg na Alasce odbywają się właśnie latem, dlatego czas podróży może się wydłużyć (czasami znacząco). Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeżeli planujecie dojazd do opłaconej atrakcji „na styk”. Roboty drogowe często trwają całe lato na najbardziej ruchliwych drogach stanu.

Do poniższych czasów przejazdu należy oczywiście dodać czas na postoje, zdjęcia, spacery, posiłki. Podróżując kamperem dolicz dodatkowo 30% wartości.

  • trasa Anchorage – Talkeetna: około 2 godzin
  • trasa Anchorage – lodowiec Matanuska: ok. 3,5 godziny
  • trasa Anchorage – Park Narodowy Denali: ok 5-6 godzin
  • trasa Anchorage – Seward: ok. 2,5 godziny
  • trasa Anchorage – Homer: ok. 4,5 godziny
  • trasa Anchorage – Fairbanks: ok. 8 godzin
  • trasa Anchorage – Glennallen: ok. 5 godzin
  • trasa Anchorage – Valdez: ok. 7 godzin
  • trasa Anchorage – Juneau: niedostępne drogą samochodową
  • trasa Anchorage – Barrow (Utqiaġvik): niedostępne drogą samochodową

Planowanie podróży na Alaskę – wskazówki

Przy planowaniu samodzielnej wycieczki na Alaskę zdecydowanie warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na zrozumienie dystansów pomiędzy kolejnymi noclegami.

Nie starajcie się „upchać” możliwie dużo kilometrów każdego dnia. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że podczas przejazdów będziecie robić znacznie więcej postojów, których zupełnie nie planowaliście. To normalne. Alaska jest przepiękna i to właśnie natura zachwyca tu najbardziej.

Jeżeli planujecie dodatkowo wyjścia w góry, wizyty w parkach, skorzystanie z dodatkowych atrakcji, to podczas planowania podróży na Alaskę zdecydowanie dajcie sobie odpowiedni czasowy „bufor bezpieczeństwa”. Letnie utrudnienia na drogach, kampery spowalniające ruch, długi czas oczekiwania w restauracjach czy kolejki do niektórych atrakcji są tutaj na porządku dziennym i muszą być brane pod uwagę.

Jeśli chcielibyście otrzymać spersonalizowany program zwiedzania Alaski zapraszam do kontaktu.

Powodzenia!


2 Komentarze

Alaska w pigułce - podstawowe informacje » Kierunek Alaska · 13/05/2019 o 20:57

[…] Powierzchnia: 1 723 337 kilometrów kwadratowych. O rozmiarze Alaski piszę tutaj: „Jak duża jest Alaska„. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *