Alaska to gigant wśród amerykańskich stanów. Kiedy po raz pierwszy odwiedza się Alaskę, ciężko nie doznać szoku związanego z odległościami pomiędzy kolejnymi celami podróży. Warto poznać poszczególne części stanu, aby zaplanować swoją wymarzoną podróż oraz mierzyć siły na zamiary.

Regiony Alaski – źródło: http://www.alaska.gov

Na Alasce wyróżnia się 5 głównych regionów: Daleką Północ (Arktykę), Interior, Alaskę Południowo-Zachodnią, Południowo-Centralną i Południowo-Wschodnią. Każdy region jest wyjątkowy pod względem historii, kultury, przyrody, krajobrazu oraz klimatu. Ze względu na rozmiar stanu odwiedzenie ich wszystkich podczas jednej podróży na Alaskę wydaje się zadanie praktycznie niemożliwym lub przynajmniej bardzo trudnym do wykonania.

Daleka Północ Alaski – Arktyka

Region Dalekiej Północy obejmuje obszary ponad kołem podbiegunowym, w tym całe północne wybrzeże stanu i rejon Gór Brooks’a oraz obszar Półwyspu Seward.

Na tym terenie znajdziemy także dwa niezwykłe parki narodowe: Gates of the Arctic (Bramy do Arktyki) oraz Kobuk Valley National Park. W parkach tych nie istnieje typowa infrastruktura turystyczna i nie prowadzą do nich żadne drogi lądowe.

Głównymi ośrodkami miejskim alaskańskiej Arktyki są Utqiagvik (dawne Barrow), Nome i Kotzebue, a także Anaktuvuk Pass, Bettles czy Fort Yukon. Utqiagvik jest najbardziej wysuniętym na północ miastem całych Stanów Zjednoczonych.

Utqiagvik – zdjęcie Andrei (New York City/Juneau, U.S.A.) CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4338738

Do regionu Dalekiej Północy Alaski prowadzi tylko jedna droga – Dalton Highway, z której korzystają głównie kierowcy ciężarówek podróżujący do lub z Prudhoe Bay, największych w stanie pól naftowych. Droga jest nieutwardzona i wiele wypożyczalni samochodów nie wyraża zgody na przejazd.

Daleka północ to także ta część Alaski, gdzie możliwa jest obserwacja niedźwiedzie polarnych.

Interior Alaski

Interior od wieków był domem dla rdzennych mieszkańców Alaski, a pierwsze stałe osady pojawiły się tam dopiero pod koniec XIX wieku, wraz z pierwszymi gorączkami złota.

Głównym miastem regionu jest Fairbanks, które jest drugim największym ośrodkiem miejskim w stanie. Fairbanks znajduje się niedaleko na południe od koła podbiegunowego, co czyni je jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej. Nieopodal Fairbanks znajdują się również popularne gorące źródła, które z roku na rok przyciągają do Interioru coraz więcej turystów.

Park Narodowy Denali i widok na szczyt Denali

Wizytówką Interioru jest Park Narodowy Denali wraz z najwyższym szczytem w całej Ameryce Północnej. Park Denali jest również domem dla wielu dzikich zwierząt – niedźwiedzi grizzly, karibu, wilków i owiec górskich. Denali to obowiązkowy przystanek podczas każdej wycieczki na Alaskę.

Fairbanks znajduje się siedem godzin jazdy samochodem z Anchorage, a można się tam dostać także pociągiem Alaska Railroad lub samolotem.

Alaska Południowo-Zachodnia

Ten region Alaski obejmuje Wyspy Aleuckie, delty rzek Jukon i Kuskokwim oraz Półwysep Alaska. Spora część obszaru znajduje się na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, który jest strefą częstych trzęsień ziemi czy wybuchów wulkanów. Największa erupcja wulkanu na tym terenie miała miejsce w 1912 roku, gdy wybuchł tam wulkan Novarupta, którego skutki wciąż podziwiać można na terenie Parku Narodowego Katmai.

Katmai to także legendarne miejsce do obserwacji niedźwiedzi brunatnych, a Brooks Falls każdego lata jest celem pielgrzymek fotografików ze wszystkich części świata. Oprócz Parku Katmai w tej części Alaski znajduje się także Park Narodowy Lake Clark – kolejna fantastyczna lokalizacja do obserwacji niedźwiedzi.

Niedźwiedzie w Brooks Falls. Źródło: Katmai National Park and Preserve

Nie ma żadnych dróg lądowych łączących Alaskę południowo-zachodnią z resztą stanu. Jedynym sposobem dotarcia na Wyspy Aleuckie czy do Parków Narodowym Katmai i Lake Clark jest transport lotniczy lub nieliczne promy.

Alaska Południowo-Centralna

Southcentral Alaska to obszar, gdzie skupia się stanowe życie oraz biznes.

To właśnie stąd rozpoczyna się większość podróży po Alasce, a turyści najczęściej przylatują na lotnisko w Anchorage lub przypływają promem do miasteczka Seward.

Seward, Alaska

Oprócz największego miasta stanu – Anchorage, znajdują się tu urokliwe miasteczka, niesamowita i wciąż dzika przyroda oraz fantastyczne parki – w tym Park Narodowy Wrangell – St Elias – największy park narodowy całych Stanów Zjednoczonych.

Podczas wizyty warto odwiedzić także inne interesujące części regionu, w tym Półwysep Kenai z miasteczkami Seward, Homer czy Cooper Landing. Inne popularne i bardzo urokliwe miejsca do Talkeetna, Valdez czy okolice lodowca Matanuska.

Alaska Południowo-Wschodnia

Południowo-wschodnią Alaskę określa się często mianem Panhandle, ponieważ obejmuje on wąski obszar lądu połączony z większym terenem stanu, co przypominać może rączkę patelni.

Główne ośrodki miejsce tego regionu stanu to Ketchikan, Sitka czy Juneau, dzisiejsza stolica Alaski, a przy tym również jedyna stolica w Stanach Zjednoczonych, do której nie można dojechać samochodem. Wszystkie miasteczka w tej części stanu są niezwykle malownicze.

Alaska południowo-wschodnia ma niewiele dróg, a mieszkańcy poruszają się pomiędzy miejscowościami przy użyciu sieci promów lub korzystając z samolotów. Poruszając się od Kanady da się jednak dojechać do dwóch miasteczek w tej części Alaski – do Haines oraz Skagway.

Rdzenni mieszkańcy tych regionów to przede wszystkim ludy Tlingit oraz Haida, które zamieszkiwały tereny przez tysiące lat zanim pojawili się tu pierwsi Rosjanie czy amerykańscy poszukiwacze złota.

Południowo-wschodnią część stanu odwiedzający podziwiają przede wszystkim podczas rejsów na Alaskę.

Kategorie: INFORMACJE

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *