Fairbanks to jedno z tych miejsc na Alasce, o którym słyszał prawie każdy. Po raz pierwszy odwiedziłem Fairbanks w 2017 roku podczas mojej miesięcznej wizyty na Alasce. Dziś wiem już o Fairbanks trochę więcej, dlatego zapraszam na krótki artykuł na temat tego ciekawego miejsca.

Fairbanks to trzecie największe miasto Alaski (po Anchorage i Juneau), liczące w tej chwili około 32 tysiące mieszkańców, czyli tylko troszkę więcej niż Zakopane. Uznaje się je za stolicę Interioru i świetną bazę wypadową dla turystów chcących dotrzeć do koła podbiegunowego – Fairbanks leży tylko trochę ponad 200 km na południe od jego granic.

Krótka historia Fairbanks.

Wiadomym jest, że tereny te, od tysięcy lat, zamieszkiwane były przez rdzenne plemiona Atabasków, jednak historia miasta Fairbanks rozpoczyna się dopiero w 1901 rok. Wtedy to właśnie na parowcu o nazwie Lavelle Young trzydziestokilkuletni kupiec Elbridge Truman Barnette płynął w kierunku Tanacross aby założyć tam wymarzony okręg handlowy. Wieści od kapitana statku nie były jednak pozytywne – parowiec nie był w stanie pokonać coraz płytszych wód rzeki Tenana, a zmiana kierunku i próba płynięcia rzeką Chena na nic się nie zdały. Kontrakt z kapitanem, a przede wszystkim, niemożliwa do pokonania płycizna, sprawiły, że to właśnie tutaj postanowiono rozbić tymczasową osadę o nazwie Chenoa City.

Lokalizacja Fairbanks, Alaska.

Gorączka złota

Statek zauważyli pracujący nieopodal Felix Pedro oraz Tom Gilmore, którzy w tym właśnie rejonie, pełni nadziei, poszukiwali złota. Podczas rozmowy przekonali Barnette’a, że miejsce ma duży potencjał, a ten, w dużej mierze i tak skazany na pozostanie, zdecydował się tu przezimować. W 1902 roku Barnette, za namową spotkanego na swojej drodze sędziego, zdecydował się nadać osadzie nazwę „Fairbanks” na cześć senatora z Indiany – Charlesa W. Fairbanks’a, który 3 lata później został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Ten rok okazał się przełomowy dla przyszłości osady bowiem właśnie w 1902 roku, 22-ego lipca, odnaleziono nieopodal pierwsze na tym terenach, tak przecież wyczekiwane, złoto. Barnette nie czekał długo i kierowany kupiecką intuicją wysłał swojego podwładnego do Dawson City, aby informacja o złocie możliwie szybko się rozniosła. To był strzał w dziesiątkę! Niecały rok później miasteczko ogarnął szał gorączki złota, a Barnette został jego pierwszym burmistrzem. W kolejnych latach powstawały tutaj szpital, więzienie, sąd czy biblioteka, a do 1910 roku Fairbanks liczyło już około 3,5 tysiąca mieszkańców, stając się największym na Alasce miastem.

Wraz z rosnącym rozczarowaniem wśród poszukiwaczy złota, miasteczko zaczęło nieco tracić na znaczeniu i po kolejnych dziesięciu latach mieszkało tu tylko ponad tysiąc śmiałków. Kolejne lata to ciągłe, ale delikatne wzrosty i spadki liczby mieszkańców miasta. Dopiero rok 1968, po katastrofalnej w skutkach powodzi rok wcześniej, przynosi dla Fairbanks duże nadzieje. Informacja o odkryciu w Prudhoe Bay olbrzymich zasobów ropy pozwalała marzyć o ponownym, intensywnym rozwoju miasta. W trakcie budowy ropociągu Trans-Alaska, Fairbanks stało się ważnym miejscem zaopatrzeniowym, a także centrum szerokopojętej „rozrywki” dla wielu spragnionych wrażeń pracowników. Fairbanks, które odwiedzane było wtedy przez (zbyt) szybko bogacących się pracowników zdecydowanie można określić mianem „dzikiego zachodu”. Wraz z końcem budowy w 1977 roku rozwój Fairbanks ponownie spowolnił. W 1990 roku Fairbanks liczyło około 30 tysięcy mieszkańców, którzy właśnie tutaj odnaleźli swój dom. Ta liczba, z drobnymi wahaniami, utrzymuje się praktycznie do dnia dzisiejszego.

Jak dostać się do Fairbanks.

Dzisiaj Fairbanks to całkiem urokliwe miasto, które zdecydowanie postawiło na rozwój turystyki. Odpowiedni marketing wraz z wyjątkową lokalizacją sprawia, że Fairbanks, z roku na rok, staje się światową destynacją dla podróżników, nie tylko w okresie letnim, ale również (a może wkrótce przede wszystkim) zimą.

Fairbanks usytuowane jest 6 godzin drogi samochodem z Anchorage, największego miasta w stanie Alaska i tylko 2,5 godziny drogi od Parku Narodowego Denali, dzięki czemu, w pogodny dzień, z okolic Fairbanks podziwiać można niesamowite pasmo gór Alaska. Fairbanks ma również swoje lotnisko, które niewątpliwie pozytywnie wpływa na turystykę w okolicy. Latem do Fairbanks dostać się można lotem bezpośrednim z Frankfurtu (z krótkim postojem w Anchorage), a siatka połączeń prawdopodobnie rozszerzać będzie się z tutaj roku na rok. Lotnisko w Fairbanks to także świetna stacja startowa do eksploracji dalekiej, alaskańskiej północy – stąd wylecieć można między innymi do znanego z niedźwiedzi polarnych Kaktoviku czy do najdalej wysuniętego na północ miasta w całych Stanach Zjednoczonych – Utqiaġvik, dawnego Barrow.

Co robić w Fairbanks – TOP Atrakcje Fairbanks.

O kilku możliwościach wspomniałem już w poprzednim akapicie, ale także samo miasteczko ma całkiem sporo do zaoferowania. Z roku na rok pojawiają się tutaj kolejni tour operatorzy oferujący jedyne w swoim rodzaju atrakcje. Fairbanks ciekawi w dużej mierze ze względu na swoje położenie – latem obserwować możemy tutaj efekt Dnia Polarnego (niepełnego, bo Fairbanks wciąż leży nieco poniżej Koła Podbiegunowego), a zimą długie, oraz bardzo, bardzo, bardzo mroźne i ciemne zimy.

Do ciekawych miejsc w Fairbanks zalicza się na pewno Pioneer Park, gdzie odkryć można historię miasta i przenieść się do przeszłości. To właściwie małe miasteczko, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – także rodziny z dzieciakami.

Morris Thompson Cultural & Visitors Center to kolejne ciekawe miejsce na mapie Fairbanks do którego każdy odwiedzający powinien zajrzeć. Oprócz interesujących historii oraz olbrzymiej dawki wiedzy do zdobycia, centrum oferuje także regularne projekcje filmów dotyczących zarówno Interioru, jak i całej Alaski.

Jedną z najwyżej ocenianych atrakcji w całym Fairbanks jest Museum of the North, czyli Muzeum Północy. Jest ono zlokalizowane na terenie Uniwersytetu w Fairbanks i oferuje olbrzymią, jedyną w swoim rodzaju, kolekcję. Dowiecie się tutaj wiele o sztuce rdzennych mieszkańców, o alaskańskiej, dzikiej przyrodzie i o ludziach, którzy od tysięcy lat zamieszkiwali te tereny. Są tutaj również wystawy multimedialne, audytoria oraz wspaniali przewodnicy. To miejsce, które musicie odwiedzić będąc w Fairbanks.

Miłośnicy wszelkiej aktywności i przyrody również znajdą w Fairbanks i okolicach coś dla siebie. Warto rozważyć wizytę na Ranczo Reniferów, gdzie można pogłaskać i pobiegać wśród reniferów, a także dowiedzieć się o nich dużo więcej podczas 2,5 godzinnego zwiedzania z właścicielami. Atrakcja nie należy do najtańszych, bo kosztuje około 100 $ od osoby, ale pomimo tego ma bardzo wysokie oceny wśród turystów. Świetna atrakcja jeżeli przylatujecie tutaj wraz z dzieciakami.

Kilkanaście kilometrów od Fairbanks znajduje się kolejne, bardzo popularne wśród turystów miejsce nazwane North Pole czyli Biegun Północny. Znajdziecie tutaj, jak w praktycznie każdym „północnym” miejscu na świecie, całoroczny Dom Świętego Mikołaja. Atrakcja przyciąga dużą ilość turystów ze względu na bliskość względem Fairbanks, ale w moim odczuciu „pachnie” nieco tandetą, dlatego nie miejcie wobec North Pole zbyt wysokich oczekiwań.

Kolejnym słynnym miejscem w okolicach jest Chena Hot Springs, czyli kompleks gorących źródeł. Na miejscu znajdziecie zakwaterowanie, restaurację oraz kilka dodatkowych atrakcji. Oprócz wygrzania kości w gorących wodach spróbować możecie tutaj przejażdżki psimi zaprzęgami (zarówno latem jak i zimą), odwiedzić możecie muzeum wykonane w całości z lodu, a zimą wybrać możecie się specjalnymi, arktycznymi pojazdami na poszukiwanie zorzy polarnej. Chena Hot Springs to nie tylko miejsce popularne wśród turystów, lokalni mieszkańcy także chętnie odwiedzają ten kompleks.

Fairbanks zimą

Ze względu na swoje północne położenie i całkiem dużą ilość bezchmurnych dni w roku, Fairbanks staje się obecnie światową stolicą zorzy polarnej. Z roku na rok coraz większa liczba turystów z całego świata, zarówno ze Stanów, Azji jak i Europy, dociera do Fairbanks aby na własne oczy oglądać niesamowity spektakl tańczących na niebie świateł. Na miejscu istnieje kilka firm oferujących nocne wyjazdy na poszukiwanie zorzy, ale jeżeli nie boicie się samodzielnie prowadzić samochodu w warunkach zimowych, to bez problemu zorzę „upolować” możecie samodzielnie. Wystarczy kilkunastominutowy przejazd w kierunku Creamer’s Field Migratory Waterfowl Refuge aby, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, delektować się samodzielnie Aurorą Borealis.

Jeżeli oprócz zorzy chcielibyście doświadczyć na Alasce czegoś niezwykłego to warto rozważyć wizytę podczas rozpoczynającego się w Fairbanks Yukon Quest, uznawanego przez wielu za najtrudniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie. Wyścig rozpoczyna się w lutym, rozciąga na długości aż 1000 mili i kończy w miasteczku Whitehorse w kanadyjskim okręgu Yukon.

Również w lutym, właśnie w Fairbanks, rokrocznie rozgrywają się Mistrzostwa Świata w Rzeźbieniu w Lodzie, które przyciągają na Alaskę największych artystów. Zawody można oglądać na żywo, a prace można oglądać aż do końca marca.

Co robić na Alasce zimą?

Jeżeli szukacie inspiracji i zastanawiacie się czy jest co robić na Alasce zimą to pozwólcie, że rozwieję Wasze wątpliwości – zdecydowanie jest! Swój raj znajdą tutaj zarówno narciarze, łyżwiarze, miłośnicy hokeja, biegówek, jazdy rowerami typu Fat Bike, wszyscy którzy chcą powspinać się po lodowcach, spróbować jazdy psimi zaprzęgami czy pochodzić w rakietach śnieżnych. Hotele są w tym okresie zdecydowanie tańsze, a turystów nie ma zbyt wiele. Jeżeli nie odstraszają Was niskie temperatury ani krótkie dni to warto rozważyć wizytę na Alasce właśnie zimą – to niewątpliwie interesujące doświadczenie, chociaż bez wątpienia nie dla każdego. Alaska może być także fajnym elementem większej wycieczki, rozszerzonej na przykład o wizytę na Hawajach czy w Kalifornii, które są gwarancją przyjemnej w tym okresie pogody.

Przykładowy program zwiedzania na Alasce zimą znajdziecie tutaj: PROGRAM FAIRBANKS

Zapraszam również do zapoznania się z ofertą tworzonych przeze mnie wycieczek na Alaskę i nie tylko: WYCIECZKI. Więcej o mnie: DAMIAN


1 Komentarz

Zbyszek · 26/04/2020 o 20:02

Fajne, przydałoby się tylko więcej o historii miasta i ogólnie regionu. Z pewnością jak masz styczność z tymi ludźmi to słyszysz wiele historii albo masz kartridżu l łatwiejszy do nich dostęp. Pisz proszę zwłaszcza o rdzennych mieszkańcach i ich kulturze na ile została jeszcze zachowana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *