Fairbanks na Alasce – historia, atrakcje, ciekawostki.

Wstęp

Fairbanks to jedno z tych miejsc na Alasce, o którym słyszał prawie każdy. Po raz pierwszy odwiedziłem Fairbanks w 2017 roku, podczas mojej miesięcznej wizyty na Alasce. Dziś, po licznym wizytach, wiem już o Fairbanks znacznie więcej, a co najlepsze, wreszcie je polubiłem.

Jeżeli zastanawiacie się jednak czy podczas wycieczki na Alaskę warto zahaczyć o Fairbanks to odpowiedź nie jest wcale taka prosta i wiele zależy od tego ile czasu planujecie na Alasce spędzić. W mojej subiektywnej opinii Fairbanks nie należy do najpiękniejszych miejsc naszego stanu i przyrodniczo daleko mu do Alaski południowo-centralnej czy południowo-wschodniej. Fairbanks nie znalazło się na mojej liście najpiękniejszych miejsc Alaski, głównie ze względu na to, że w okolicach miasta jest wyjątkowo jak na Alaskę … płasko.

Fairbanks - podstawowe informacje

Fairbanks to dziś trzecie największe miasto Alaski (po Anchorage i Juneau), liczące w tej chwili około 32 tysiące mieszkańców, czyli tylko troszkę więcej niż Zakopane. Uznaje się je za stolicę alaskańskiego Interioru, a także świetną bazę wypadową dla turystów planujących przekroczyć magiczną granicę Koła Podbiegunowego

Historia Fairbanks na Alasce

Wiadomym jest, że tereny na których dziś leży Fairbanks, od tysięcy lat zamieszkiwane były przez rdzenne plemiona Atabasków, którzy byli w stanie przetrwać w ekstremalnych warunkach zakładając sezonowe obozy. Rdzenni mieszkańcy tego regionu nie mieli dostępu do oceanu, dlatego ich dieta wyglądała nieco inaczej niż u mieszkańców Alaski południowo-centralnej czy południowo-wschodniej. Lokalne rzeki w Interiorze Alaski wciąż gwarantowały jednak dostęp do ryb, a równiny sprzyjały polowaniom na liczne zwierzęta.

Historia miasta Fairbanks rozpoczęła się dopiero w 1901 rok. Wtedy to na parowcu Lavelle Young kupiec Elbridge Truman Barnette płynął w kierunku Tanacross, aby założyć tam wymarzony okręg handlowy. Parowiec nie był jednak w stanie pokonać coraz płytszych wód rzeki Tenana, a zmiana kierunku trasy na nic się nie zdała. W miejscu, gdzie kapitan statku wysadził swoich pasażerów, ustanowiono osadę o nazwie Chenoa City.

Złoto, złoto, złoto!

Statek zauważyli pracujący nieopodal dwaj poszukiwacze, którzy w pocie czoła szukali w regionie swojego szczęścia. Udało im się przekonać Barnette’a, że miejsce to ma duży potencjał, a ten zdecydował się przezimować. W kolejnym roku Barnette, za namową spotkanego na swojej drodze sędziego, zdecydował się nadać osadzie nazwę „Fairbanks” na cześć senatora z Indiany – Charlesa W. Fairbanks’a, który 3 lata później został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych.

Gdy kupiec szykował się do kontynuacji swojej podróży, dotarła do niego wieść, która zmieniła bieg historii. 22-ego lipca 1902 roku odnaleziono nieopodal Fairbanks pierwsze pokłady złota. Barnette nie czekał długo i wysłał swojego podwładnego do legendarnego Dawson City, gdzie plotka o odkrytym złocie szybko się rozniosła. To był strzał w dziesiątkę! Niecały rok później miasteczko ogarnął szał gorączki złota, a Barnette został nawet na chwilę burmistrzem.

W kolejnych latach powstawały tutaj szpital, więzienie, sąd czy biblioteka, a do 1910 roku Fairbanks liczyło już około 3,5 tysiąca mieszkańców, stając się największym na Alasce miastem.

Jak z każdą gorączką złota, z biegiem czasu rosło także rozczarowanie mieszkańców. Miasteczko zaczęło tracić na znaczeniu i po kolejnych dziesięciu latach pozostało tam zaledwie tysiąc osób.

Ropa, ropa, ropa!

Kolejne lata to ciągłe wzrosty i spadki liczby mieszkańców miasta. Dopiero rok 1968 przyniósł dla Fairbanks olbrzymie zmiany.

Informacja o odkryciu w okolicy Prudhoe Bay zasobów ropy pozwoliła marzyć o intensywnym rozwoju miasteczka. W trakcie budowy ropociągu Trans-Alaska, miasto stało się ważnym miejscem zaopatrzeniowym, a także centrum „rozrywki” dla spragnionych wrażeń pracowników. Fairbanks stało się miastem rodem z „Dzikiego Zachodu”.

Wraz z końcem budowy w 1977 roku życie znów wróciło do normy, ale spora część osób zdecydowała się pozostać w Fairbanks.. W 1990 roku Fairbanks liczyło około 30 tysięcy mieszkańców i ta liczba, z drobnymi wahaniami, utrzymuje się do dnia dzisiejszego.

Jak dostać się do Fairbanks?

Fairbanks to całkiem przyjemne miasto, które mocno stawia dziś na rozwój turystyki. Odpowiedni marketing wraz z wyjątkową lokalizacją sprawia, że Fairbanks, z roku na rok, staje się światową destynacją dla podróżników, nie tylko w okresie letnim, ale również zimą.

Fairbanks usytuowane jest ok. 7 godzin drogi samochodem z Anchorage, największego miasta w stanie Alaska. Dzieli je także tylko 2,5 godziny drogi od Parku Narodowego Denali. Lokalizacja miasta sprawia, że miasto to jest popularną destynacją podczas wycieczki na Alaskę.

Fairbanks ma nawet własne lotnisko, które niewątpliwie pozytywnie wpływa na turystykę w okolicy. Latem dostać się tam można bezpośrednim lotem z Frankfurtu (z krótkim postojem w Anchorage), a siatka połączeń prawdopodobnie rozszerzać będzie się z tutaj roku na rok. Więcej o lotach na Alaskę z Europy.

Atrakcje Fairbanks

Atrakcji na Alasce na pewno nie brakuje. W Fairbanks także znajdziecie sporo interesujących miejsc, które warto odwiedzić.

Do ciekawych miejsc w Fairbanks zalicza się na pewno Park PionierówPioneer Park, gdzie odkryć można historię miasta i przenieść się do przeszłości. W centrum miasta stworzono właściwie małe miasteczko, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – także rodziny z dzieciakami.

Morris Thompson Cultural & Visitors Center to kolejne ciekawe miejsce na mapie Fairbanks, do którego każdy odwiedzający powinien zajrzeć. Oprócz interesujących historii oraz olbrzymiej dawki wiedzy do zdobycia, centrum oferuje także regularne projekcje filmów dotyczących zarówno Interioru, jak i całej Alaski.

Jedną z najwyżej ocenianych atrakcji jest Museum of the North, czyli Muzeum Północy. Jest ono zlokalizowane na terenie Uniwersytetu w Fairbanks i oferuje olbrzymią kolekcję. Dowiecie się tutaj wiele o sztuce rdzennych mieszkańców, o alaskańskiej, dzikiej przyrodzie i o ludziach, którzy od tysięcy lat zamieszkiwali te tereny. Są tutaj również wystawy multimedialne, audytoria oraz wspaniali przewodnicy. To miejsce, które musicie odwiedzić będąc w Fairbanks. W moim odczuciu to najciekawsze muzeum całej Alaski.

Miłośnicy aktywności i przyrody również znajdą w Fairbanks i okolicach coś dla siebie. Warto rozważyć wizytę na Ranczo Reniferów, gdzie można pogłaskać i pobiegać wśród reniferów, a także dowiedzieć się o nich dużo więcej podczas zwiedzania z gospodarzami. Atrakcja nie należy do najtańszych – kosztuje około 100 $ od osoby.

Kilkanaście kilometrów od Fairbanks znajduje się kolejne, bardzo popularne wśród turystów miejsce nazwane North Pole czyli Biegun Północny. Znajdziecie tam całoroczny Dom Świętego Mikołaja. Atrakcja przyciąga dużą ilość turystów ze względu na bliskość względem miasta, ale w moim odczuciu jest bardzo tandetne, dlatego nie miejcie wobec North Pole zbyt wysokich oczekiwań.

Kolejnym popularnym miejscem w okolicach jest Chena Hot Springs, czyli kompleks gorących źródeł. Na miejscu znajdziecie zakwaterowanie, restaurację oraz kilka dodatkowych atrakcji. Oprócz wygrzania kości w gorących wodach spróbować możecie tutaj przejażdżki psimi zaprzęgami (zarówno latem jak i zimą), odwiedzić muzeum wykonane w całości z lodu, a zimą wybrać możecie się specjalnymi, arktycznymi pojazdami na poszukiwanie zorzy polarnej. Chena Hot Springs to nie tylko miejsce popularne wśród turystów, lokalni mieszkańcy także chętnie odwiedzają ten kompleks.

Oprócz tego Fairbanks jest świetną bazą wypadową do wycieczek na daleką Północ Alaski. Z Fairbanks dolecicie do Kaktovik – znanego z obserwacji niedźwiedzi polarnych czy do Utqiaġvik – najbardziej wysuniętej na północ miejscowości Stanów Zjednoczonych. Z stolicy Interioru można wyruszyć także samochodem drogą Dalton Highway w kierunku Oceanu Arktycznego, ale ta podróż wiąże się z odpowiednim planowaniem i logistyką.

Stolica zorzy polarnej

Ze względu na swoje północne położenie i całkiem dużą ilość bezchmurnych dni w roku, Fairbanks staje się światową stolicą zorzy polarnej.

Z roku na rok coraz większa liczba turystów, zarówno ze Stanów, Azji jak i z Europy, dociera do Fairbanks, aby na własne oczy oglądać niesamowity spektakl tańczących na niebie świateł. Na miejscu istnieją liczne firmy oferujące nocne wyjazdy na poszukiwanie zorzy.

Zorzę można także obserwować samodzielnie, chociaż należy pamiętać, że jeżdżenie samochodem zimą po Alasce nie należy do najprostszych. Dni są bardzo krótkie, a noce nie tylko ciemne, ale także niezwykle mroźne – w Fairbanks temperatury regularnie spadają poniżej – 30 stopni.

Dobrymi lokalizacjami do obserwacji zorzy polarnej w okolicy miasta są Creamer’s Field Migratory Waterfowl Refuge, Chena Lakes Recreation Area (15 minut drogi od centrum) czy popularne Murphy Dome. 

Psie zaprzęgi w Fairbanks i zimowe festiwale.

W Fairbanks odbywa się także Yukon Quest, uznawany przez wielu za najtrudniejszy wyścig psich zaprzęgów na świecie. Wyścig rozpoczyna się w lutym, rozciąga na długości aż 1000 mili i kończy w miasteczku Whitehorse w kanadyjskim okręgu Yukon.

Również w lutym rozgrywają się tam Mistrzostwa Świata w Rzeźbieniu w Lodzie, które przyciągają na Alaskę największych specjalistów w tej niezwykłej dziedzinie. Zawody można oglądać na żywo, a prace podziwiać aż do końca marca.

Jeżeli masz dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu. Więcej informacji znajdziesz również na stronie Niceland – oferującej wycieczki na Alaskę i do USA.

Dodaj komentarz