Część mojej rodziny i znajomych na dźwięk słowa „Alaska” reaguje przerażeniem i szybko kontratakuje: „Fajnie, ale wolę cieplejsze kierunki„. Sprawdźmy jaka jest pogoda na Alasce.

Na starcie zaznaczam, że ponieważ Alaska jest 5-krotnie większa niż Polska, nie da się prosto uogólnić pogody dla całego stanu. Wasza wycieczka na Alaskę w zdecydowanej większości przypadków rozpocznie się jednak z największego miasta stanu – Anchorage – i to na tym regionie skupiam się w tym artykule.

Kiedy odwiedzić Alaskę.

Niewątpliwie okresem, który przyciąga na Alaskę największą ilość turystów jest lato. Miesiące takie jak lipiec i sierpień to czas, kiedy praktycznie wszystkie popularne atrakcje na Alasce są na wyciągnięcie ręki. Pełną parą działają Parki Narodowe oraz Stanowe, codziennie wyruszają dziesiątki rejsów na oglądanie wielorybów, drogi są łatwo przejezdne, a sklepy z pamiątkami otwarte przez całą dobę. To właśnie w miesiącach letnich pogoda na Alasce jest najlepsza, a stan tętni życiem!

Na pierwszą wizytę na Alasce to właśnie lato wydaje się być najlepszym wyborem. W tym czasie skorzystacie ze wszystkiego, z czego słynie nasz przepiękny stan. Nie ma jednak nic za darmo…

Średnie temperatury w ciągu roku dla Anchorage na Alasce. W roku 2019 temperatura latem regularnie przekraczała 25 stopni Celsjusza. Jak widać – zimy w Anchorage nie są wcale aż tak zimne, jak mogłoby się wydawać. Źródło: weather-and-climate.com

Lato na Alasce – minusy.

Okres, gdy pogoda na Alasce jest najprzyjemniejsza, ma także swoją cenę. Dosłownie. Ceny usług, takich jak wynajem samochodu czy koszty zakwaterowania w okresie letnim gwałtownie skaczą w górę.

O ile w Anchorage raczej nie będziecie mieli kłopotu ze znalezieniem noclegu (choć kosztownego), tak w małych miasteczkach typu Seward, Talkeetna, Homer czy Healy, latem może być trudno o wolne pokoje. Sprzedaje się właściwie wszystko – niezależnie od standardu, lokalizacji czy ceny. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu wycieczki na Alaskę. Ceny za pokój dwuosobowy w okresie letnim wynoszą zazwyczaj od 200$ za noc, a w lepszych zakwaterowaniach, z pięknymi widokami nierzadko płaci się nawet 400 – 500$. Luksusowe „Alaskan lodge” potrafią kosztować kilka tysięcy dolarów za noc.

o pogodzie na alasce

W lipcu i sierpniu zdecydowanie trudniej także o ciszę i spokój. Na szlakach spotyka się wtedy najwięcej ludzi, restauracje pękają w szwach, a niektóre atrakcje trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

Lato to oczywiście także czas, gdy na Alasce występować będą komary, ale w moim odczuciu nie jest to wysoka cena za widoki i atrakcje, które otrzymacie na miejscu.

Kolejnym zagrożeniem w okresie letnim, którego nie da się jednak przewidzieć, są występujące tu dzikie pożary. W roku 2019 było ich na Alasce bardzo dużo, a część miała realny wpływ na turystów. W niektórych częściach stanu zamykano drogi, a nawet ewakuowano zagrożone miasteczka. Muszę przy tym zaznaczyć, że lato 2019 roku było ekstremalnie suche i gorące; zupełnie inne niż na przykład rok 2020.

Średnie opady w ciągu roku dla Anchorage na Alasce. Jak widać sierpień i wrzesień to najbardziej deszczowe miesiące analizując historyczne pomiary. W tym roku „mokro” zrobiło się dopiero w październiku. Źródło: http://www.rssweather.com/

Najlepszy czas na wycieczkę na Alaskę.

Lato to absolutnie najlepszy okres na wycieczkę na Alaskę, szczególnie jeśli chcecie zobaczyć przyrodę w jej rozkwicie.

Aby uniknąć największych tłumów warto rozważyć czerwiec oraz drugą połowę września. Jeżeli nie martwią Cię wieczorne chłody to także początek września może okazać się interesujący. W tych czasie dni wciąż są bardzo długie, pogoda przyjemna, a ceny mogą być delikatnie niższe.

Przy wyborze najlepszego czasu na wycieczkę na Alaskę musicie także wziąć pod uwagę Wasze marzenia. Jeśli chcecie obserwować niedźwiedzie grizzly to na Alasce powinniście pojawić się w okresie od lipca do połowy września. Jeżeli Waszym priorytetem są górskie wędrówki to najlepsze warunki zastaniecie w drugiej połowie lipca oraz sierpniu. Marzycie o obserwacji wielorybów? W takim wypadku wyruszcie na ich poszukiwania na początku alaskańskiego lata. Jeżeli chcielibyście z kolei zobaczyć na miejscu zorzę polarną to dobrym wyborem okaże się wrzesień. Wszystko zależy od Waszych priorytetów.

Pogoda na Alasce – zima.

Jeżeli nie boicie się srogiej zimy (o którą przecież coraz ciężej w Europie) to luty czy marzec na Alasce może być strzałem w dziesiątkę. To najlepszy czas na biegówki, skutery śnieżne czy psie zaprzęgi. To także czas, gdy na ulicach Anchorage trwa festiwal Fur Rondy oraz najsłynniejszy wyścig psich zaprzęgów – Iditarod.

Zima, z roku na rok, przyciąga na Alaskę coraz większe rzesze turystów marzących o zobaczeniu zjawiska zorzy polarnej, która występuje tutaj bardzo regularnie. Najlepszą lokalizacją do obserwacji zorzy na Alasce jest miejscowość Fairbanks, ale nawet w Anchorage – pod okiem doświadczonego lokalnego przewodnika – można podziwiać Aurora Borealis.

Zimą pogoda na Alasce potrafi dać się we znaki. Należy nastawić się na bardzo solidne mrozy. W Anchorage temperatury potrafią spaść i utrzymać się w okolicach – 20 stopni. W Fairbanks jest znacznie zimnej, a temperatury spadają często poniżej – 30 stopni. Warto więc zabrać trochę cieplejszych rzeczy.

Przykładowy program wycieczki na Alaskę zimą.

Wycieczka na Alaskę + Hawaje?

Zimową wycieczkę na Alasce warto połączyć z oddalonymi o kilka godzin lotu Hawajami!

To fantastyczna okazja, aby doświadczyć siarczystych mrozów Alaski i wybrać się na wycieczkę na Hawaje, gdzie czekają rajskie plaże, tropikalna pogoda i zachwycająca przyroda. Kolejnym dobrym pomysłem jest także połączenie zwiedzania Kalifornii czy Parków Narodowych USA, właśnie z Alaską.

Do zobaczenia!


4 Komentarze

Zwolnić Tempo · 26/04/2020 o 11:10

Fajne foty! Miło powspominać. Pozdrowienia!

    Damian · 02/12/2020 o 06:41

    Pozdrawiam z daleka!

Instruktor · 18/05/2020 o 22:11

Alaska + Hawaje w czerwcu 2021r. Moje marzenie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *