Zanim wybierzecie się w swoją wymarzoną podróż na Alaskę zapoznajcie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego niezwykłego stanu. Tekst inspirowany jest The Milepost – Alaska Travel Planner – kultowym, corocznie aktualizowanym „podręcznikiem” opisującym każdy zakamarek Alaski.

Nazwa stanu: Alaska. Słowo „Alaska” pochodzi od „Alyeska” z języka aleuckiego i oznacza „Great Land”, czyli „Wspaniały Ląd”.

Liczba mieszkańców: 737,625 (rok 2018), czyli trochę mniej niż w Krakowie. Wyobrażacie to sobie? Mówimy o terenie pięciokrotnie większym od całej, podkreślam – CAŁEJ, Polski.

Potoczna nazwa stanu: The Last Frontier, czyli „Ostatnia granica”. Oczywiście ksywka odnośni się do położenia Alaski z dala od reszty stanów USA, a także do nieokiełznanej przez człowieka wciąż dzikiej i surowej przyrody.

Stolica: Juneau. Tak, stolicą jest Juneau. Mimo, że nie jest to największe miasto Alaski, a dostęp do Juneau jest ograniczony to właśnie to miasto od 1906 jest formalną stolicą. Pojawiały się w przeszłości propozycje zmian, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Według wielu mieszkańców Alaski, Juneau oddalone jest zbyt daleko od największych skupisk ludności na Alasce i nie ma z nim połączenia drogowego. Podobno politykom to na rękę, nie muszą tak często użerać się ze strajkami. Juneau liczy ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Największe miasto: Anchorage. Moje obecne miejsce zamieszkania. Około 40% wszystkich mieszkańców Alaski znajdziecie właśnie w Anchorage – z tego powodu jest nieformalną stolicą stanu. Znajdziecie tutaj wszystko czego dusza zapragnie, niestety w pakiecie z negatywnymi cechami dużym miast. Anchorage doczeka się osobnego artykułu wkrótce.

Centrum Anchorage widziane o zachodzie słońca. Kwiecień 2019.

Powierzchnia: 1 723 337 kilometrów kwadratowych. O rozmiarze Alaski piszę tutaj: „Jak duża jest Alaska„.

Najwyższy szczyt: Denali – 6190 m n.p.m. Najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Legenda górska, która przysporzyła sporo kłopotów takim gigantom jak na przykład Jurek Kukuczka. Więcej o Denali i innych górach Alaski znajdziecie tutaj: „Denali i góry Alaski„.

Denali widziany o zachodzie słońca z Anchorage. Kwiecień 2019.

Najniższy punkt: Pacyfik, czyli poziom morza. Alaska ma bardzo bogatą linię brzegową i niesamowite widoki. Też uwielbiacie połączenie gór i oceanu?

Stanowy kwiat: Niezapominajka. Te piękne, malutkie, niebieskie kwiatki są tutaj szczerze kochane. Najlepszy miesiąc na ich podziwianie to lipiec. Kolor niezapominajki znalazł swoje odzwierciedlenie w fladze Alaski, o czym przeczytacie tutaj: „Flaga Alaski„.

Stanowe drzewo: Świerk sitkajski. Nazwa tego drzewa z gatunku sosnowatych, pochodzi od alaskańskiego miasteczka Sitka. Wyobrażacie sobie Alaskę jako krainę drzew? Tak właśnie jest!

Stanowy ptak: Pardwa. Trochę kura, trochę gołąb? Ptak zmienia swój kolor – zimą wtapia się swoim jasnobiałym pierzem w otoczenie, latem jego brązowy kolor pozostaje trudny do zauważenia wśród krzaków Alaski. A wiadomo, że na Alasce zagrożenie czycha na każdym kroku…

Pardwa spotkana w Hatcher Pass, maj 2019.

Stanowe motto: „North to the Future”. W 1967 roku uznano, że to właśnie te krótkie motto idealnie opisuje Alaskę jako krainę północną „skazaną” na wielką przyszłość.

Gospodarka Alaski opiera się w tej chwili na trzech filarach – turystyce, wydobyciu ropy oraz rybołówstwie. Zarówno turystyka oraz połów ryb są w pewnym sensie sezonowe, dlatego to, jak obecnie prosperuje stan zależy w dużej mierze od aktualnej ceny ropy.

Alkohol. Okej, może nie jest to najważniejszy temat, ale warto wspomnieć. Na Alasce można pić alkohol od 21-ego roku życia. Praktycznie zawsze, niezależnie od wieku, będziecie poproszeni o okazanie dowodu lub paszportu. W niektórych „dzikszych” wioskach (ponad stu na Alasce) obowiązuje zakaz sprzedaży oraz przywożenia ze sobą alkoholu, który jak wiemy, powoduje więcej kłopotów niż pożytku, szczególnie w małych, odizolowanych społecznościach.

Jeżeli przychodzą Wam na myśl dodatkowe kwestie, które mógłbym dla Was opisać, podzielcie się w komentarzu lub wyślijcie wiadomość – KONTAKT.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *