Alaska – Najważniejsze Informacje

Zanim wybierzecie się w swoją wymarzoną podróż na Alaskę zapoznajcie się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego niezwykłego stanu. Tekst inspirowany jest The Milepost – Alaska Travel Planner – kultowym, corocznie aktualizowanym „podręcznikiem” opisującym każdy zakamarek Alaski.

Nazwa stanu:

Alaska. Słowo „Alaska” pochodzi od rdzennego „Alyeska” i oznacza „Great Land”, czyli (Wielki) Wspaniały Ląd.

Ile ludzi mieszka na Alasce?

Na Alasce mieszka około 730 tysięcy osób (rok 2019), czyli trochę mniej niż w Krakowie. Wyobrażacie to sobie? Mówimy o terenie pięciokrotnie większym od całej – podkreślam – CAŁEJ, Polski.

Potoczna nazwa stanu Alaska.

„The Last Frontier”, czyli „Ostatnia granica”. Oczywiście ksywka odnośni się do położenia Alaski z dala od reszty stanów Ameryki, a także do nieokiełznanej dzikiej i surowej przyrody.

Jaka jest stolica Alaski?

Juneau. Stolicą stanu Alaska jest Juneau. Mimo, że nie jest to największe miasto Alaski, a dostęp do Juneau jest ograniczony to właśnie to miasto od 1906 jest formalną stolicą. Pojawiały się w przeszłości propozycje zmian, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Według wielu mieszkańców Alaski, Juneau oddalone jest zbyt daleko od największych skupisk ludności na Alasce i nie ma z nim połączenia drogowego. Podobno politykom to na rękę, nie muszą tak często użerać się ze strajkami. Juneau liczy ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Jakie jest największe miasto Alaski?

Anchorage – moje obecne miejsce zamieszkania. Około 40% wszystkich mieszkańców Alaski znajdziecie właśnie w Anchorage – z tego powodu jest nieformalną stolicą naszego stanu. Znajdziecie tutaj wszystko czego dusza zapragnie, niestety w pakiecie z negatywnymi cechami dużym miast. Anchorage doczekał się osobnego tekstu.

Anchorage o zachodzie słońca - Informacje Alaska
Centrum Anchorage widziane o zachodzie słońca. Kwiecień 2019.

Jaka jest powierzchnia Alaski?

1 723 337 kilometrów kwadratowych. O rozmiarze Alaski więcej znajdziesz w osobnym artykule: „Jak duża jest Alaska„.

Jaki jest najwyższy szczyt Alaski?

Denali – 6190 m n.p.m. Denali to nie tylko najwyższy szczyt Alaski, ale także całej Ameryki Północnej. Legenda wśród gór, która przysporzyła sporo kłopotów takim gigantom, jak na przykład Jurek Kukuczka. Więcej o Denali i innych górach Alaski przeczytacie tutaj: „Denali i góry Alaski„.

Góra Denali widziana z Anchorage na Alasce. Informacje Alaska.
Denali widziany o zachodzie słońca z Anchorage. Kwiecień 2019.

Jaki jest najniższy punkt Alaski?

Pacyfik, czyli poziom morza. Alaska ma bardzo bogatą linię brzegową i niesamowite widoki. Też uwielbiacie połączenie gór i oceanu?

Jaki jest stanowy kwiat Alaski?

Niezapominajka. Te piękne, malutkie, niebieskie kwiatki są tutaj szczerze kochane. Najlepszy miesiąc na ich podziwianie to lipiec. Kolor niezapominajki znalazł swoje odzwierciedlenie w fladze Alaski, o czym przeczytacie tutaj: „Flaga Alaski„.

Jakie jest stanowe drzewo Alaski?

Świerk sitkajski. Nazwa tego drzewa z gatunku sosnowatych, pochodzi od alaskańskiego miasteczka Sitka. Wyobrażacie sobie Alaskę jako krainę drzew? Tak właśnie jest!

Jaki jest stanowy ptak Alaski?

Pardwa. Trochę kura, trochę gołąb. Ptak zmienia swój kolor – zimą wtapia się swoim jasnobiałym pierzem w otoczenie, latem jego brązowy kolor pozostaje trudny do zauważenia wśród krzaków Alaski.

Pardwa spotkana w Hatcher Pass, maj 2019.

Informacje Alaska – część 2.

Jak brzmi motto Alaski?

„North to the Future”. W 1967 roku uznano, że to właśnie te krótkie motto idealnie opisuje Alaskę jako krainę północną „skazaną” na wielką przyszłość.

Gospodarka Alaski

Gospodarka opiera się w tej chwili na trzech filarach – turystyce, wydobyciu ropy oraz rybołówstwie. Zarówno turystyka oraz połów ryb są w pewnym sensie sezonowe, dlatego to, jak obecnie prosperuje stan zależy w dużej mierze od aktualnej ceny ropy.

Alkohol – przepisy na Alasce.

Okej – może nie jest to najważniejszy temat, ale warto (na wszelki wypadek) wspomnieć. Na Alasce pić alkohol można dopiero od 21-ego roku życia. Praktycznie zawsze, niezależnie od wieku, będziecie poproszeni o okazanie dowodu lub paszportu. W niektórych „odizolowanych” wioskach obowiązuje zakaz sprzedaży oraz przywożenia ze sobą alkoholu.

Informacje Alaska – więcej.

Na blogu znajdziecie więcej informacji o Alasce. Dodatkowe wskazówki na temat planowania podróży na Alaskę oraz atrakcji Alaski znajdziecie również na naszej drugiej stronie internetowej www.niceland.pl. W razie pytań czy chęci współpracy zapraszam także do kontaktu.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *