Niedźwiedzie brunatne to niewątpliwie ikona wśród zwierząt Alaski. Każdego roku tysiące turystów i fotografów przybywa do naszego stanu, aby bezpiecznie obserwować te drapieżniki.

Szacuje się, że populacja niedźwiedzi brunatnych na Alasce przekracza dziś 30 tysięcy, a liczba ta oznacza, że 95% niedźwiedzi brunatnych USA żyje właśnie na Alasce oraz, że ponad połowa wszystkich niedźwiedzi brunatnych w całej Ameryce Północnej znajduje się w naszym stanie.

Alaska to mekka dla tych, którzy marzą o obserwacji czy fotografii tych legendarnych zwierząt.

niedzwiedz brunatny alaska nad rzeką

Gdzie obserwować niedźwiedzie brunatne na Alasce?

Istnieje sporo lokalizacji na mapie Alaski, gdzie (względnie bezpiecznie) obserwować możemy te zwierzęta. Oczywiście zawsze istnieje także szansa, że niedźwiedzia brunatnego uda się wypatrzeć podczas wędrówki czy przejazdu samochodem, ale niekoniecznie należy się na to nastawiać, a niekontrolowanych spotkań należy zawsze unikać.

Jeżeli koniecznie chcecie zobaczyć te zwierzęta na własne oczy, to należy zaplanować na Alasce dodatkowe wyprawy, które przybliżą Was do tego celu.

Brook Falls w Parku Narodowym Katmai

niedźwiedź brunatny w Brook Falls Alaska wycieczka
Niedźwiedź brunatny na skraju wodospadu. Zdjęcie dzięki uprzejmości Lucjana Jakuczun.

Wodospady Brooks’a to najsłynniejsze i najbardziej spektakularne miejsce do obserwacji tych przepięknych zwierząt. To właśnie w sercu Parku Narodowego Katmai przyglądać można się niedźwiedziom z platform widokowych, gdy te objadają się tłustymi łososiami na skraju wodospadu. Do Katmai nie prowadzą żadne drogi, dlatego aby się tam dostać będziecie musieli skorzystać z Air Taxi – taksówek powietrznych. Koszt takiej całodniowej atrakcji z Anchorage wynosi około 1000 – 1200$ od osoby.

Latem możecie je obserwować także z wygodnego fotela prosto z Polski. Park Narodowy Katmai na żywo nadaje wtedy z Brook Falls. Poza latem emitowane są „powtórki”.

Niedźwiedzie Grizzly w Parku Narodowym Denali.

Do Parku Denali powinien zajrzeć każdy kto przybywa na Alaskę. To także jedno z najbezpieczniejszych (i najtańszych) miejsc do obserwacji niedźwiedzi grizzly, którymi określa się niedźwiedzie brunatne żyjące na terenach bez dostępu do zasobów oceanu. Niedźwiedzie grizzly chętnie objadają się wszelkiego rodzaju trawą, jagodami czy korzeniami roślin. Mięsem zwierzęta te także oczywiście nie pogardzą, a padliną potrafią żywić się przez dobrych kilka dni.

Grizzly nie są może tak okazałe jak grube niedźwiedzie z Parku Katmai, ale wciąż robią wielkie wrażenie. W Denali obserwować można je przede wszystkim z dystansu i z pokładu autobusu, dlatego warto zabrać ze sobą lornetkę.

niedźwiedź grizzly w parku denali na alasce

Park Narodowy Lake Clark.

Kolejne bardzo popularne miejsce do obserwacji drapieżników. Aby dotrzeć do Lake Clark, podobnie jak w Parku Katmai, będziecie musieli wykorzystać małe samoloty i wykupić wyprawę z przewodnikiem. W tym rejonie niedźwiedzie najczęściej objadają się małżami, które wykopują z błota. Na terenie Parku Lake Clark istnieje nawet kilka tzw. „Remote Lodge” – odizolowanych zakwaterowań, które oferują fantastyczne warunki do bezpiecznej obserwacji drapieżników. Aby z nich skorzystać należy jednak planować wycieczkę na Alaskę nawet na dwa lub trzy lata do przodu. Są to zakwaterowania bardzo popularne, a miejsca w nich mocno ograniczone.

Niedźwiedzie kodiackie w Kodiak na Alasce.

Wśród niedźwiedzi brunatnych na osobną wzmiankę zasługują niewątpliwie niedźwiedzie kodiackie, które zamieszkują archipelag Kodiak. To właśnie one, wraz z niedźwiedziami polarnymi, są największymi żyjącymi na lądzie drapieżnikami. Zwierzęta te odizolowane są od swoich ziomków z Alaski od prawie 12 tysięcy lat, czyli od ostaniej epoki lodowcowej, dlatego uznawane są za podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Do Kodiak dostaniemy się na pokładzie statku lub samolotu, a na miejscu skorzystać można z organizowanych wypraw na obserwację niedźwiedzi. Istnieją tam także wspomniane wcześniej „Remote Lodge”, gdzie pod okiem przewodników przez kilka dni obserwować można zwierzęta w naturalnym środowisku. Podobnie jak w przypadku Lake Clark, miejsca te są jednak nieliczne przez co bardzo oblegane. Jeżeli marzycie o takiej przygodzie zacznijcie planować wyprawę na 2 do przodu.

wycieczka niedźwiedzie brunatne Alaska
Obserwacja niedźwiedzi na Kodiak. Zdjęcie dzięki uprzejmości Lucjana Jakuczun.

Niedźwiedzie na Alasce – dodatkowe informacje.

Liczba 30 tysięcy przedstawicieli gatunku daje do myślenia, prawda? Choć niedźwiedzie brunatne spotyka się na Alasce na codzień znacznie rzadziej niż niedźwiedzie czarne, to wciąż spotkania te nie są wykluczone.

Latem 2020 roku podczas przejazdu przez Cooper Landing kątem oka spostrzegliśmy brązowe postacie wbiegające do turkusowej wody rzeki Kenai. Coś w nas drgnęło. Po zawróceniu okazało się, że matka wraz z trzeba niedźwiadkami kąpała się w rzece przegryzając kolejne walczące z nurtem rzeki łososie. Wpatrując się w nie spędziliśmy nad drugim brzegiem rzeki dobrych kilka godzin.

Niedźwiedzie brunatne, podobnie jak człowiek, mają dość szeroko rozbudowaną dietę, którą zdefiniować można stwierdzeniem: „niczym nie pogardzę”.

Niedźwiedzie brunatne żyjące na wybrzeżu i z dostępem do rzek (w tym kodiackie) są znacznie pokaźniejsze od kuzynów w głębi lądu, ponieważ ich dieta opiera się przede wszystkich na wysokokalorycznych, tłuściutkich łososiach. W okresie przejściowych zwierzęta te również nie pogardzą jednak roślinami czy małżami.

Niedźwiedzie brunatne są znacznie większe od niedźwiedzi czarnych, których żyje na Alasce najwięcej. Masywna budowa łap umożliwia im wykopywanie smakowitych korzeni czy chowających się pod ziemią stworzonek. Fizjonomia ich ciała pozwala na szybkie nabieranie pędu, co ułatwia polowanie na większe ssaki. Pozornie ociężałe i leniwe niedźwiedzie brunatne w rzeczywistości zaskakują swoją zwinnością oraz szybkością. Niedźwiedzie charakteryzują się także niesamowitym słuchem, który przekracza możliwości najlepszych psów myśliwskich. Są prawdziwą kwintesencją drapieżnika.

Niedźwiedzie brunatne – niebezpieczeństwa

Obserwacja niedźwiedzi może być niezwykle satysfakcjonująca, ale tylko wtedy, gdy będzie odbywała się w bezpieczny sposób.

Istnieje szereg zasad, których bezwzględnie należy przestrzegać podczas wędrówek górskich na Alasce czy kempingów (także na popularnych kempingach). Przed wyruszeniem na Alaskę koniecznie należy zapoznać się z zasadami BEAR SAFETY, a po przybyciu na miejsce nabyć odpowiedni sprzęt oraz na spokojnie przeanalizować wszystkie zagrożenia.

UWAGA – Podczas wędrówek i kempingów naszym zadaniem jest NIE SPOTKANIE niedźwiedzi. Należy pamiętać, że zwierzęta te, choć piękne, są drapieżnikami, z którymi człowiek nie ma większych szans.

Jeżeli marzycie o obserwacji niedźwiedzi brunatnych na Alasce zapraszam do kontaktu. W zależności od Waszych marzeń i budżetu zorganizujemy niezapomnianą i bezpieczną wyprawę po moim stanie i przyjrzymy się tym zwierzętom. Zdecydowanie sugeruję wykupienie wycieczek do wskazanych powyżej miejsc oraz skorzystanie z usług lokalnych, doświadczonych przewodników.


1 Komentarz

10 powodów dla których MUSISZ odwiedzić Alaskę. Atrakcje Alaski. • Niceland · 24/08/2019 o 23:05

[…] Niedźwiedź brunatny – Alaska […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *