Turystyka na Alasce.
COVID-19 niewątpliwie mocno wpłynął na światową turystykę, a rejsy pasażerskie wydają się jedną z tych gałęzi, która ucierpiała najsilniej. Na Alasce nikt nie ma jednak wątpliwości – to właśnie wycieczki promami będą przyszłością naszego stanu i wszyscy czekają z niecierpliwością, aż pierwsze wielkie statki przybiją do naszych miasteczek.
Turystyka to dziś trzecia najsilniejsza gospodarka w naszym stanie, zaraz po wydobyciu gazu i ropy oraz rybołówstwie. Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec Alaski związany jest dziś z turystyką. A przyszłość tej branży wydaje się być bardzo obiecująca.
Najnowsze przewidywania wskazują, że w sezonie letnim 2022 roku do Alaski przybije nawet dwa razy więcej statków niż w roku 2019. To olbrzymia liczba, która może przełożyć się na ponad dwa miliony turystów na samych promach. Dodajmy do tego jeszcze tych, którzy planują na Alaskę przylecieć samolotem lub dojechać do nas przez Kanadę i nie ma wątpliwości, że turystyka na Alasce mocno się odbije. Niestety, na ten stan rzeczy, wciąż musimy jeszcze poczekać.
Popularność Alaski, także wśród europejskich turystów, nie powinna być wielkim zaskoczeniem. Kierunki, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się nieosiągalne lub conajmniej egzotyczne, dziś, za sprawą kolejnych połączeń lotniczych, stają się łatwo przystępne. Poprawiona została infrastruktura dla odwiedzających, a na rynku pojawił się „wysyp” organizatorów atrakcji, dzięki którym każdy z nas, bezpiecznie może dziś obserwować na własne oczy niedźwiedzie grizzly czy wędrować po alaskańskich szlakach. Choć dziś na Alaskę dostaniemy się o każdej porze roku i na kilka sposobów, to jednak promy pasażerskie wciąż należą do najpopularniejszych wycieczek wybieranych przez podróżujących.
Promy na Alaskę.
To właśnie wspomniane statki pasażerskie odpowiadają za największą ilość turystów przybywających w okresie letniem na Alaskę. Szacuje się, że z ponad dwóch milionów turystów (w latach 2018 i 2019) ponad połowa przybyła na Alaskę na pokładzie statku.
Zainteresowanie rejsami jest bardzo wysokie, szczególnie wśród Amerykanów, którzy dobrze czują się na długich wycieczkach promami. Firmy specjalizujące się w rejsach pasażerskich latach poprzedzających pandemię silnie rozbudowywały swoją flotę i wiele wskazuje, że będą robić to także w przyszłości.
Zalety wycieczki statkiem na Alaskę.
Wycieczki statkiem mają sporo zalet.
Wraz z rosnącą konkurencją, na rynku pojawiają się nowe terminy, także w okresie wiosny czy jesieni. Promy pasażerskie na Alaskę startują coraz częściej, z różnych destynacji (Kanada i USA) oraz ściagają się ze sobą podwyższając standard swoich usług lub obniżając ceny.
Dziś, z dużym wyprzedzeniem możemy wykupić wycieczkę statkiem na Alaskę w bardzo atrakcyjnej cenie, szczególnie jeżeli odbywa się ona w sezonie wiosennym czy letnim.
Rejsy na Alaskę to także świetna okazja do oglądania zapierających dech w piersiach widoków, na czele z licznymi lodowcami, zatokami czy nawet zwierzętami morskimi.
Statki zatrzymują się także w malowniczo położonych miasteczkach Alaski południowo-wschodniej, takich jak Juneau, Ketchikan czy Sitka, do których nie prowadzą żadne drogi samochodowe. To świetna okazja, żeby zobaczyć inną część Alaski.
Wspomniane miasteczka żyją z sezonu letniego, a pandemia spowodowała, że wiele osób pozostało bez pracy na wiele miesięcy. Wiele firm w Juneau czy Ketchikan zarabia latem wystarczająco dużo, aby niespecjalnie martwić się o resztę roku.
Rejs na Alaskę to także – w pewnym sensie – wygoda. Na pokładzie statku pasażerowie otrzymują wszystko czego potrzebują – restauracje, występy i przeróżne atrakcje fakultatywne, które można wykupić podczas wycieczki. Po przeliczeniu kosztów, rejs zakupiony z wyprzedzeniem może okazać się jedną z najbardziej przystępnych cenowo okazji do zobaczenia Alaski.
Druga strona medalu.
Podróże statkiem na Alaskę nie są jednak dla każdego, dlatego trzeba wspomnieć również o minusach takiej podróży.
„Życie na pokładzie statku” może być zarówno przyjemne i proste, ale także mocno ograniczające. Podróżując promem pasażerskim zdani jesteśmy całkowicie na to, na co pozwala rozkład rejsu. We wspomnianych miasteczkach Alaski południowo-wschodniej nie poczujecie prawdziwego ducha Alaski. Po przypłynięciu promu na miejscu czekają już na gości dziesiątki autokarów, które zabierają turystów na wykupione wcześniej wycieczki. Wszystkie kawiarnie, restauracje, sklepiki i atrakcje zapełniają się tysiącami gości ze wszystkim zakątków świata. W tych małych miejscowościach, tuż po cumowaniu promu robi się niezwykle tłoczno, głośno i wyjątkowo żywo. W takich warunkach trudno o autentyczność.
Warto pamiętać, że ilość osób na promie jest często większa niż całoroczna populacja niektórych miasteczek Alaski.
Rozwiązanie.
Wycieczka promem na Alaskę zapewnia wrażenia, których nie doświadczy się podczas objazdówki samochodem po naszym stanie. Działa to też w drugą stronę, dlatego warto rozważyć połączenie obu wycieczek.
Kończąc swoją podróż promem w południowo centralnej części Alaski – na przykład w Seward, można spokojnie kontynuować zwiedzanie stanu drogą lądową. Dzięki takiemu połączeniu turyści dotrzeć mogą do jednych z najpiękniejszych miejsc naszego stanu – do Parku Narodowego Denali, urokliwego Homery czy Talkeetna, a nawet jeszcze wyżej – do Fairbanks czy w okolice Gór Brooks’a. Podróżowanie lądowe otwiera przed podróżującymi nowy worek możliwości.
Wycieczka na Alaskę zapewnia także możliwość podróży we własnym, spokojniejszym tempie. Pozwala wyjść na szlak, zajrzeć do kolejnych knajpek i porozmawiać nieco dłużej z lokalnymi mieszkańcami.
Jeżeli chcielibyście kontynuować swoją podróż na Alaskę razem ze mną – zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość odbioru Waszej grupy ze wskazanego portu i kontynuacji wycieczki zgodnie z Waszymi preferencjami.
Więcej na temat rejsów na Alaskę – o cenach, sezonie, możliwościach i wycieczkach na lądzie dowiecie się z mojego artykułu tutaj: REJS NA ALASKĘ: INFORMACJE
Kontakt
Wybierasz się na rejs na Alaskę? Masz pytania? Napisz na kontakt@niceland.pl lub na WhatsApp pod numer +1 907 538 6217!
0 Komentarzy