Talkeetna a serial Przystanek Alaska

Mówi się, że to właśnie miasteczko Talkeetna na Alasce było inspiracją dla twórców słynnego serialu z lat 90-tych „Przystanek Alaska” (oryginalnie „Northern Exposure”).

Niestety, ku rozczarowaniu fanów, serial nie był kręcony w Talkeetna – ba, nie był nawet realizowany na Alasce! Serial „Przystanek Alaska” realizowany został w miasteczku Roslyn w stanie Waszyngton.

Podsumowując: serialowe miasteczko Cicely jest miejscem fikcyjnym, inspirowanym miejscowością Talkeetna na Alasce, ale sceny realizowane były w Roslyn w stanie Waszyngton. Skomplikowane, prawda?

Talkeetna – krótka historia

Talkeetna ulokowana jest na zbiegu trzech rzek –  Susitna, Chulitna oraz Talkeetna, około dwie godziny jazdy samochodem na północ z Anchorage – największego miasta Alaski.

Rejon ten, przede wszystkim ze względu na bogactwo ryb oraz dostęp do zwierząt lądowych, był od tysięcy lat zamieszkany przez rdzennych mieszkańców Dena’ina. Podobnie jak w innych częściach stanu, poważne zmiany nadeszły wraz kolejnymi gorączkami złota, w wyniku których na Alasce pojawili się liczni amerykańscy i europejscy poszukiwacze złota. Tej fali nie dało się zatrzymać.

Historia miasteczka rozpoczęła się na samym początku XX wieku, na kilkanaście lat przed założeniem takich miast jak Fairbanks czy Anchorage. W tym rejonie odnaleziono bowiem zasoby złota, które przykuły uwagę poszukiwaczy i górników, a także dały zalążek stałej osady.

Wkrótce miasteczko zaczęło intensywnie się rozwijać. To w Talkeetna zdecydowano się ulokować jedną z głównych siedzib kolei – Alaska Railroad, która łączyć miała Seward z leżącym na północy Fairbanks. Rozbudowa linii kolejowej (podobnie zresztą jak w przypadku Anchorage) tchnęła w miasteczko nowe życie i spore pokłady gotówki. Pojawiały się pierwsze lokalne biznesy – motele, bary, piekarnia, urząd pocztowy oraz sklepy. Przy samych pracach związanych z koleją pracowało wtedy około 400 osób, a w swoim szczycie w Talkeetna mieszkało nawet 1000 osób.

talkeetna alaska

Wraz z zakończeniem prac związanych z koleją oraz końcem pierwszej wojny światowej przyszły lata spokoju oraz sporego opustoszenia. Jako ciekawostkę dodam, że funkcjonująca wtedy trasa kolejowa z Anchorage do Talkeetna, którą dzisiaj pokonuje się w niecałe 3 godziny, w roku 1921 zajmowała aż 19 godzin!

Talkeetna dziś.

Dzisiaj miasteczko ma dwa, zupełnie różne oblicza.

Pierwsze jest zimowe, gdy wszystko wydaje się zapadać tam w długi sen. Mieszkańcy ospale snują się po miasteczku, a wiele biznesów pozostaje zamkniętych. Funkcjonuje oczywiście lokalny browar, piekarnia czy kilka knajp, które wciąż mogą liczyć na miejscowych klientów. Reszta czeka na lato.

Właśnie wtedy Talkeetna pokazuje swoją drugą twarz. Od maja miasteczko staje się mekką dla wspinaczy przybywających tu z całego świata aby zmierzyć się z najwyższym szczytem Ameryki Północnej – Denali.

Prawdziwe oblężenie nadciąga jednak dopiero z początkiem czerwca, czyli w czasie, gdy w USA rozpoczynają się letnie wakacje, a pierwsze promy dobijają do wybrzeża Alaski. W okresie letnim hotele wypełniają się po brzegi, kelnerzy pracują w pocie czoła, a lokalni organizatorzy atrakcji odliczają zarobione dolary. Sezon jest krótki i każdy musi na nim skorzystać.

Atrakcje Talkeetna, Alaska.

Choć miasteczko wydaje się bardzo małe, w Talkeetna znajdziemy mnóstwo atrakcji. Każdy kto będzie w okolicy powinien przynajmniej przespacerować się miejscowym deptakiem, zajrzeć do sklepików z rękodziełem, dobrej knajpy i miejscowego browaru. Warto pomyśleć też o dodatkowych atrakcjach:

Loty widokowe w kierunku Denali

W Talkeetna funkcjonuje aż kilka firm oferujących usługi tzw. Air Taxi – taksówek powietrznych. W okresie letnim największym zainteresowaniem cieszą się przeloty widokowe w kierunku najwyższego szczytu Alaski wraz z możliwością lądowania na lodowcu. Jest to absolutnie fantastyczna wycieczka, choć na pokładzie małego samolotu potrafi być dla niektórych stresująca. Koszty takiego lotu rozpoczynają się od około 300$ w zależności od jego długości.

loty widokowe alaska

Syrop Brzozowy

10 minut drogi od centrum miasteczka znajdziecie bardzo przyjemne miejsce – fabrykę syropu brzozowego. Dowiecie się tam jak produkuje się syrop, a także będziecie mogli spróbować wielu różnych specjałów. Zdecydowanie fajny przystanek.

Pociąg Kolei Alaska

Przez Talkeetna wciąż przebiega trasa kolejowa łącząca Anchorage z Fairbanks. Jeżeli macie możliwość skorzystania z przejazdu pociągiem to warto o tym pomyśleć. Z Talkeetna wyruszyć możecie na przykład w malowniczą trasę kolejową do Parku Narodowego Denali.

Wędkarstwo

Talkeetna jest w otoczeniu aż trzech rzek, które kryją w sobie dużo życia. W okresie letnim możecie wybrać się pod okiem lokalnego przewodnika na łowienie łososi lub wyczarterować łódź dla swojej ekipy. Możliwości jest wiele.

Spacery i widok na Denali

Talkeetna to jedno z lepszych miejsc do obserwacji potęgi góry Denali. Wystarczy wybrać się na koniec deptaku, nad brzeg rzeki aby w pogodny dzień zachwycić się majestatem legendarnego szczytu.

Czy warto odwiedzić Talkeetna?

W skrócie – zdecydowanie tak, nawet jeśli tylko na kilka godzin.

Dla nas Talkeetna ma specjalne miejsce w sercach. To właśnie tam mieszkają nasi wspaniali przyjaciele i to tam odbyło się nasze „niespodziewane” wesele. Mamy mnóstwo pięknych wspomnień związanych z miasteczkiem Talkeetna, którymi chętnie podzielimy się z Wami podczas wycieczki na Alaskę.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *