Jak powstała flaga Alaski?

Przyglądając się stanowej fladze Alaski można zastanawiać się co ona tak naprawdę przedstawia. Również historia jej powstania jest bardzo wyjątkowa.

W roku 1927, jeszcze zanim Alaska została uznana amerykańskim stanem, został ogłoszony konkurs, który miał wyłonić nową flagę. Konkurs przeprowadzony został wśród uczniów szkół Alaski uczęszczających do klas od siódmej do dwunastej. 

Pierwsza faza odbyła się na poziomie lokalnym, gdzie odpowiednie jury wyłoniło najlepsze ich zdaniem prace. Następnie, wyselekcjonowane już najciekawsze projekty, w liczbie 142, trafiły aż do Juneau, gdzie zostały dodatkowo sprawdzone przez specjalnie utworzony „Komitet do Spraw Flagi Alaski”.

Wiele z projektów było typowo „alaskańskich”, żeby nie powiedzieć banalnych. Prace przedstawiające niedźwiedzie polarne, ryby czy złoto wydawały się zbyt proste żeby zdobyć serca sędziów.

Benny Benson.

Zwycięzcą konkursu został Benny Benson – trzynastolatek pochodzący z miasteczka Seward na Alasce. Zaprojektowana przez chłopca flaga przedstawia gwiazdę polarną, która symbolizuje północne położenie Alaski względem pozostałej części USA. Dodatkowo na niebieskim tle ukazana jest Wielka Niedźwiedzica, która dla chłopca symbolizowała siłę, potrzebną mieszkańcom Alaski do przeżycia oraz obecną w miejscowej naturze. Kolor flagi to z kolei odniesienie do nieba, a także kwiatu niezapominajki, który kilkanaście lat później został uznany symbolem Alaski. W późniejszym okresie kolorom nadano jeszcze dodatkowe znacznie – niebieski ma symbolizować również ocean, a kolor złoty (jak można się domyśleć) wydobywany tu cenny kruszec.

Niebieska flaga alaski z złotymi gwiazdami -

W nagrodę za swoją pracę Benny otrzymał złoty zegarek z wygrawerowaną na nim nową flagą Alaski. Dostał również możliwość odwiedzenia stolicy USA – Washington D.C., gdzie miał zaprezentować swoją pracę ówczesnemu prezydentowi Calvinowi Coolidge. Do spotkania niestety nigdy nie doszło, bo prezydent, jak to prezydent, był zbyt zajęty. Chłopiec, a właściwie jego rodzice, otrzymali jednak pieniądze, które miały zostać przeznaczone na organizację tej wycieczki. Opiekunowie wykorzystali je na dalszą edukację chłopca – Benny w przyszłości studiował mechanikę. 

Imię Benny Benson nie zostało tu zapomniane i znaleźć je można między innymi w nazwie ulicy w Anchorage – na Benson Boulevard, a także w miasteczku Kodiak, gdzie znajduje się ulica Benny Benson Drive. Nawiązań do twórcy flagi Alaski znaleźć można jednak w wielu miejscach stanu.

widoki na Alasce

Alaska – Blog

Więcej o historiach z Alaski znajdziecie na blogu.

Do zobaczenia na Alasce!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *