Przyglądając się stanowej fladze Alaski można zastanowić się co ona tak naprawdę przedstawia. A historia jej powstania jest dość nietuzinkowa.

W roku 1927, jeszcze zanim Alaska została uznana amerykańskim stanem, został tam ogłoszony konkurs, który miał wyłonić nowąm przyszłą flagę. Konkurs przeprowadzony został wśród uczniów szkół Alaski uczęszczających do klas od siódmej do dwunastej. 

Pierwsza faza została przeprowadzona na poziomie lokalnym, gdzie odpowiedni jury wybrało najlepsze ich zdaniem prace. Następnie, wyselekcjonowane już najciekawsze projekty, w liczbie 142, trafiły do Juneau, gdzie zostały sprawdzone przez „Komitet do Spraw Flagi Alaski”.

Wiele z projektów było typowo „alaskańskich” żeby nie powiedzieć banalnych. Prace takie jak niedźwiedź polarny stojący na kuli ziemskiej czy symbole nawiązujące do rybołówstwa i wydobycia ropy nie zdobyły serc składu jury, a zwycięska praca miała w sobie nieoczywisty pierwiastek. 

Zwycięzcą tego konkursu został wybrany Benny Benson, trzynastolatek pochodzący ze Seward na Alasce. Zaprojektowana przez młodego chłopca flaga przedstawia gwiazdę polarną, która symbolizuje północne położenie Alaski względem pozostałej części USA. Dodatkowo na niebieskim tle ukazana jest Wielka Niedźwiedzica, która dla młodego Bennego symbolizowała siłę, tak przecież potrzebną mieszkańcom Alaski oraz wszechobecną w dzikiej naturze. Kolor flagi to odniesienie do nieba, a także kwiatu niezapominajki, który kilkanaście lat później został uznany symbolem Alaski. W późniejszym okresie kolorom nadano dodatkowe znacznie. Niebieski symbolizował również ocean, a kolor złoty – jak można się domyśleć – złoto. 

W nagrodę za swoją pracę Benny otrzymał złoty zegarek z wygrawerowaną na nim nową flagą Alaski. Dostał również możliwość odwiedzenia Washington D.C., gdzie miał zaprezentować swoją pracę ówczesnemu prezydentowi Calvinowi Coolidge. Do spotkania takiego niestety nigdy nie doszło, bo prezydent, jak to prezydent, był dość zajęty, ale pieniądze, które miały zostać przeznaczone na koszty organizacji wycieczki zostały chłopcu uczciwie podarowane. Prawdopodobnie przekazano je jego rodzicom, którzy wykorzystali je na dalszą edukację chłopca. Benny studiował mechanikę. 

Imię Bennego nie zostało zapomniane i znaleźć je można między innymi w nazwie ulicy w Anchorage – Benson Boulevard, a także w miasteczku Kodiak, gdzie znajduje się ulica Benny Benson Drive


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *